Kontakt

Jak przyspieszyć swój komputer Mac?

Autorstwa: Nathan E. Malpass, ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2019 r

Mam MacBooka Air, a kiedy pierwszy raz go kupiłem, urządzenie było naprawdę szybkie. Teraz zauważyłem, że mój MacBook Air stał się naprawdę wolny, a koło tęczy wciąż się wyskakuje. Jak sprawić, by mój MacBook Air był szybszy? Jak przyspieszyć mój Mac?

~ Użytkownik MacBook Air

Część I: Przyspieszenie Mac jest możliwe?Część II: Jak przyspieszyć komputer MacCzęść III: Metody przyspieszania komputera MacCzęść IV: Wnioski

Część I: Przyspieszenie Mac jest możliwe?

Czy Twoje urządzenie Mac jest obecnie zbyt wolne? Cóż, jeśli masz urządzenie Mac od wielu lat, być może sprawdzasz witrynę Apple, aby dowiedzieć się, czy naprawdę możesz zapłacić za to nowe urządzenie Mac. Czy cena jest tego warta?

Może to jednak być twój szczęśliwy dzień. Jeśli chcesz nowego urządzenia Mac tylko z myślą o szybkości, musisz odrzucić ten pomysł. Możesz faktycznie przyspieszyć swoje urządzenie Mac bez konieczności płacenia za nowe.

W tym artykule przedstawimy wiele wskazówek, które możesz wdrożyć w celu zwiększyć prędkość i poprawić wydajność posiadanego urządzenia Mac.
Jak przyspieszyć Mac Jak

Część II: Jak przyspieszyć komputer Mac

Możesz tego nie wiedzieć, ale niektóre narzędzia mogą pomóc w utrzymaniu urządzenia Mac i utrzymaniu jego optymalnej wydajności. Poniżej niektóre z nich:

Narzędzie 1: FoneDog's Mac Cleaner

Jednym z popularnych narzędzi, z którego możesz skorzystać, jest FoneDog's Mac Cleaner. Jest to narzędzie 8 w 1, które pozwala wyczyścić urządzenie Mac pod kątem duplikatów plików, niepotrzebnych plików i niepotrzebnych aplikacji. Pomaga usunąć dane, które zajmują zbyt dużo miejsca w urządzeniu Mac i spowalnia je.

Oto jak krok po kroku korzystać z FoneDog's Mac Cleaner:

Krok 01 - Pobierz narzędzie.

Darmowe pobieranie

Krok 02 - Uruchom go na urządzeniu Mac. Główny interfejs pokaże różne statusy systemu urządzenia.

Krok 03 - Wybierz iTunes Junk in Cleaner.

Uwaga: Kroki usuwania śmieci w iTunes Junk są podobne do czynności wykonywanych w innych funkcjach Cleaner.

Krok 04 - Naciśnij przycisk Skanuj. Narzędzie wykona teraz kompleksowe skanowanie twojego urządzenia.

Krok 05 - Po zakończeniu procesu skanowania kliknij Wyświetl. Umożliwi to sprawdzenie zeskanowanych wyników.
Itunes Junk Scan Gotowe

Krok 06 - Wybierz konkretną kategorię. Wybierz określone pliki, które chcesz usunąć według kategorii.
Wyczyść kopie zapasowe Itunes

Krok 07 - Naciśnij przycisk Wyczyść. Potwierdź operację czyszczenia.

Krok 08 - Poczekaj na zakończenie procesu czyszczenia.

Narzędzie nr 2: Mac BitDefender AntiVirus

BitDefender to narzędzie antywirusowe opracowane dla urządzeń Mac. Reklamuje się jako narzędzie „absolutnej ochrony”. BitDefender Antivirus stworzony dla komputerów Mac wykorzystuje jedną z najbardziej zaawansowanych technologii cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

Oznacza to, że możesz doświadczyć zalet posiadania komputera Mac bez martwienia się o nic innego.

W rzeczywistości możliwe jest uzyskanie wielu funkcji zapewnianych przez aplikacje innych firm, korzystając z różnych metod i sztuczek wymienionych poniżej.

Jednak niektóre programy są w rzeczywistości zautomatyzowane i pomagają w utrzymaniu urządzenia Mac poprzez uproszczenie i przyspieszenie procesów. Niektóre z tych narzędzi są zawarte w tym przewodniku i pomogą utrzymać komputer Mac w doskonałym stanie.
Logo Speed ​​Speed ​​Mac

Narzędzie nr 3: Malwarebytes dla urządzeń Mac

System operacyjny komputera Mac jest zwykle wolny od zwykłego złośliwego oprogramowania i wirusów, które spotykają większość użytkowników systemu Windows. Nie oznacza to jednak, że powinieneś być bardzo zadowolony.

Należy regularnie sprawdzać całe urządzenie pod kątem nieprzyjemnych danych, plików, infekcji itp., Aby upewnić się, że jest ono wolne od złośliwego oprogramowania i wirusów, które powodują spowolnienie działania urządzenia, a nawet całkowitą bezużyteczność.

Malwarebytes stworzony dla urządzeń Mac zapewnia bezpłatną funkcję skanowania dysków twardych w poszukiwaniu szkodliwych programów, a następnie umożliwia usuwanie lub usuwanie tych złośliwych plików.

Skanowanie całego urządzenia jest bezpłatną i prostą metodą zapewnienia, że ​​urządzenie jest wolne od złośliwych zagrożeń. Ponadto możesz zrobić wszystko, co chcesz, czekając, aż Malwarebytes wykona zadanie za Ciebie.

Narzędzie nr 4: Dashlane

To narzędzie z pewnością ułatwi Ci życie i przyspieszy pracę. Jedną z rzeczy, która spowalnia cię podczas pracy, jest konieczność zapamiętania nazw użytkowników i haseł. Dlatego zalecamy korzystanie z aplikacji Dashlane.

Wspomniana aplikacja jest narzędziem do zarządzania hasłami, które automatycznie zarządza procesem logowania do różnych kont. Według Dashlane korzystanie z ich aplikacji pozwoli Ci zaoszczędzić średnio 50 godzin rocznie (średnio). Dlatego uważamy, że dobrze pasuje do tego artykułu.

Szczegóły konta i hasła powiązane z tymi kontami są zablokowane za zabezpieczonym hasłem głównym. Oczywiście nadal musisz pamiętać to hasło główne.

Dashlane to świetny sposób na przechodzenie między aplikacjami, stronami internetowymi i kontami, bez konieczności pamiętania, jakiego hasła lub znaku specjalnego użyłeś dla jednego konkretnego konta.

Jeśli korzystasz z Dashlane na jednym urządzeniu, otrzymasz go za darmo. Jeśli jednak chcesz korzystać z nich na innych urządzeniach, takich jak iPady, iPhone'y i inne laptopy, kosztuje to około 39.99 USD rocznie.

Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jeden rok, oferowane są również zniżki. Możesz również wypróbować inne narzędzia do zarządzania hasłami, takie jak 1Password lub LastPass, jeśli uważasz, że to narzędzie nie pasuje do twoich potrzeb.

Ludzie również czytająJak wyczyścić komputer MacDlaczego mój MacBook Pro jest taki wolny i co z tym zrobić?

Narzędzie nr 5: Trim Enabler 4

Teraz, zanim przejdziemy do sedna faktycznego przyspieszania komputera Mac, zalecamy inne narzędzie o nazwie Trim Enabler 4.

Jeśli używasz komputera Mac z dyskiem SSD, to narzędzie doskonale nadaje się do monitorowania stanu dysku i poprawy wydajności. Daje nawet możliwość testowania. Możesz uzyskać bezpłatny okres próbny na ich oficjalnej stronie internetowej.

Część III: Metody przyspieszania komputera Mac

Wskazówka 01: Zamknij niepotrzebne aplikacje

Oczywiste, prawda? Ale nadal jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić. Powinieneś zamykać lub zamykać programy, których nie używasz, zwłaszcza jeśli działają w tle. Twoje urządzenie Mac może przeznaczać wiele zasobów pamięci i procesora na określony program, z którego nie korzystałeś nawet przez miesiąc.

Szybkim i łatwym sposobem sprawdzenia, które aplikacje są uruchomione, jest przejście do Docka znajdującego się w dolnej części okna. Programy lub aplikacje, które faktycznie działają, będą zawierać kropkę znajdującą się pod spodem.

Jeśli nie widzisz wspomnianej kropki, możesz uruchomić Preferencje systemowe i nacisnąć Dock. Następnie musisz upewnić się, że obok etykiety znajduje się znaczek informujący, że lampki kontrolne powinny być pokazywane, jeśli dana aplikacja jest otwarta.

Alternatywą byłoby naciśnięcie Command + Tab w celu uruchomienia App Switchera. Następnie możesz po prostu przechodzić między kartami, aby sprawdzić otwarte aplikacje. Podczas przechodzenia między kartami należy nacisnąć klawisz Command.

Istnieje kilka metod, które można wykonać, aby zamknąć te aplikacje. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Control + kliknij (lub kliknij prawym przyciskiem myszy) ikonę aplikacji w Docku i wybierz Zakończ. Jeśli używasz App Switchera, możesz nacisnąć klawisze Command-Q, aby zamknąć programy, które chcesz zamknąć.

Jeśli opcja Wymuś zamknięcie pojawia się w jednej z uruchomionych aplikacji, być może znalazłeś rzeczywistego winowajcę. Wynika to z faktu, że ten program spowalnia twoje urządzenie Mac.

Jeśli stwierdzisz, że ta aplikacja nie jest potrzebna, możesz ją odinstalować za pomocą modułu Mac Uninstaller Mac FoneDog.
Jak przyspieszyć Mac Wskazówka

Wskazówka 02: Korzystanie z Monitora aktywności w celu znalezienia świń pamięci

Istnieją aplikacje, które zajmują znacznie więcej zasobów w porównaniu do innych aplikacji. Ponadto istnieją aplikacje, w których występują pewne problemy, które powodują, że pochłaniają one wiele zasobów - nawet więcej niż to, co zamierzałeś im przeznaczyć.

Jeśli chcesz sprawdzić, które aplikacje wykorzystują wiele zasobów, wystarczy uruchomić Monitor aktywności. Znajduje się w folderze Narzędzia. Możesz także nacisnąć klawisze Command + Spacja i wpisać słowo „aktywność. Następnie naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Monitor aktywności przy użyciu tej metody.

Monitor aktywności to aplikacja, która pokazuje wszystkie procesy na komputerze Mac. Niektóre procesy można zamknąć, a niektóre nie mogą (a nawet nie powinny) zostać zamknięte. Zanim zrobisz cokolwiek, spróbuj najpierw nacisnąć Widok. Następnie wybierz Procesy okienkowane.

Następnie naciśnij przycisk CPU, a następnie kolumnę o nazwie% CPU, aby posortować wszystkie programy na podstawie faktycznej ilości zasobów procesora, z których korzystają. Możesz to zrobić również w celu sprawdzenia, z jakiego dysku, pamięci i sieci korzystają te różne procesy.

Jeśli zauważyłeś, że określona aplikacja zużywa lub pochłania wiele zasobów procesora, możesz po prostu zamknąć ją z Monitora aktywności. Możesz to zrobić, wybierając go za pomocą myszy i naciskając przycisk x znajdujący się w rogu (po lewej) Monitora aktywności.

Możesz także wziąć pod uwagę różne aplikacje, które wykorzystują większość zasobów procesora. Konieczne może być zaktualizowanie tych aplikacji, ponieważ spowoduje to, że aplikacja będzie działać lepiej i wydajniej.

Wskazówka 03: Modyfikowanie paneli preferencji

Uruchom Preferencje systemowe. Następnie sprawdź dolny rząd. W tym miejscu dodawane są niestandardowe elementy do Preferencji systemowych. Jeśli nie używasz niektórych z tych elementów, niepotrzebnie zajmują one dużo pamięci procesora.

Co należy zrobić, to CTRL + kliknięcie (lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy) określonego elementu i wybranie opcji usunięcia go z paneli preferencji.

Wskazówka 04: Unikaj uruchamiania programów podczas uruchamiania

Uruchom Preferencje systemowe. Następnie naciśnij Użytkownicy i grupy. Następnie naciśnij kartę zatytułowaną Elementy logowania. Spowoduje to wyświetlenie różnych usług i programów, które uruchamiają się podczas uruchamiania - co oznacza, że ​​otwierają się przy pierwszym włączeniu urządzenia Mac.

Z listy wybierz konkretny element, którego nie chcesz uruchamiać podczas uruchamiania. Naciśnij przycisk Usuń za pomocą przycisku minus (-) znajdującego się w dolnej części listy.

Wskazówka 05: Sprawdź ilość wolnej przestrzeni

Wydajność urządzenia Mac zależy również od ilości wolnego miejsca na dysku twardym. Konieczne jest, aby urządzenie Mac miało możliwość odczytu i zapisu plików wymiany, a ta ciągła przestrzeń, która jest wolna, jest wymagana do obsługi. Właśnie dlatego w grę wchodzi defragmentacja urządzeń Mac.

Defragmentacja urządzenia Mac jest w rzeczywistości niepotrzebna ze względu na wbudowane funkcje systemu operacyjnego Mac, które zapobiegają fragmentacji plików. Właśnie dlatego Narzędzie dyskowe nie ma funkcji defragmentacji dysku.

Aby jednak te wbudowane funkcje ochronne działały poprawnie, co najmniej 10% dysku twardego musi być wolne. Jednym z rozwiązań tego problemu jest uzyskanie dysku twardego o większej pojemności. Jeśli jednak nie pamiętasz o wszystkich swoich plikach, w pewnym momencie mogą one zostać zapełnione.

Dlatego jeśli chcesz, aby komputer Mac działał optymalnie i nie masz niezbędnego 10% wolnego miejsca na dysku, musisz usunąć wiele dużych plików. Twój dysk twardy składa się z ogromnej liczby dużych folderów i plików.

Mogą to być zdjęcia, aplikacje, których nie używasz, kopie zapasowe i pliki e-mail. Czy zawsze przesyłasz zdjęcia oraz pobierasz filmy i muzykę na urządzenie Mac? Zauważysz, że zajmuje dużo miejsca i często zapełnia dysk twardy.

Istnieją metody, które można wdrożyć, aby sprawdzić dostępne miejsce na urządzeniu Mac. Jedną z metod jest uruchomienie menu Apple. Odbywa się to poprzez naciśnięcie logo Apple w lewym górnym rogu ekranu. Następnie naciśnij O tym Macintoshu.

Wybierz zakładkę Pamięć, która obliczy i pokaże ilość używanego miejsca. Ponadto pokaże, jaki typ plików wykorzystuje to miejsce do przechowywania.

W nowych systemach operacyjnych Mac możesz nacisnąć Zarządzaj, aby uzyskać funkcje, które pozwolą zoptymalizować pamięć. Uwzględniono również takie funkcje, jak umieszczanie zdjęć i filmów w magazynie iCloud. Na koniec możesz także użyć narzędzi innych firm, aby sprawdzić wykorzystanie dysku.
Jak przyspieszyć logo Mac

Wskazówka 06: przenieś zdjęcia

Będziesz zszokowany ilością miejsca na dysku, którą zajmują zdjęcia, a nawet przechwycone filmy na urządzeniu Mac. Być może zastanawiasz się nad zakupem biblioteki zdjęć iCloud, ponieważ oznaczałoby to usunięcie zdjęć z urządzenia Mac i przechowywanie ich w pamięci iCloud.

Niestety, nie tak działałaby biblioteka zdjęć iCloud. Gdy usuwasz lub usuwasz zdjęcia lub pliki z urządzenia Mac, które również znajdują się w bibliotece zdjęć iCloud, w rzeczywistości usuwasz je na wszystkich urządzeniach z iOS.

Jeśli już posiadasz bibliotekę zdjęć iCloud, musi to oznaczać, że zdjęcia przechowywane w iCloud pochłaniają ogromną ilość miejsca na twoim komputerze Mac.

Mogą to być na przykład zdjęcia wykonane przy użyciu telefonu iPhone. W takich przypadkach warto wyłączyć bibliotekę zdjęć iCloud na komputerze Mac.

Korzystne może być skorzystanie z innego rodzaju usługi lub narzędzia, które pomogą Ci tworzyć kopie zapasowe zdjęć w chmurze. Alternatywy obejmują Dysk Google lub DropBox.

Ale jeśli nie lubisz korzystać z usługi w chmurze, lepszym rozwiązaniem byłoby zdobycie innego zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i przeniesienie zdjęć z urządzenia Mac na to urządzenie pamięci masowej.

Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

Krok 01 - Zamknij zdjęcia.

Krok 02 - Przeciągnij bibliotekę zdjęć z woluminu startowego urządzenia Mac w kierunku zewnętrznego dysku twardego, aby ją skopiować.

Krok 03 - Po zakończeniu naciśnij i przytrzymaj klawisze Alt / Option, a następnie otwórz Zdjęcia.

Krok 04 - W zdjęciach wybierz Zdjęcia, a następnie Preferencje.

Krok 05 - Przejdź do zakładki Ogólne.

Krok 06 - Naciśnij Użyj jako systemową bibliotekę zdjęć.

Wskazówka 07: Przenieś lub przenieś pliki muzyczne

Innym folderem, który zwykle ma ogromny rozmiar, jest biblioteka w iTunes. Jest to szczególnie ważne, jeśli zawiera wiele filmów, aplikacji mobilnych i muzyki. Podobnie jak w przypadku zdjęć, możesz uzyskać więcej wolnego miejsca na dysku, przenosząc pliki muzyczne na zewnętrzny dysk twardy.

Ponadto możesz także ponownie połączyć bibliotekę iTunes poprzez Preferencje iTunes w zakładce Zaawansowane. Inną alternatywą byłoby zdobycie iTunes Match. Kosztuje to około 20.00 USD rocznie. Pozwala przenieść muzykę do chmury.

Daje to możliwość usuwania plików muzycznych z urządzenia Mac, ale nadal można uzyskać do nich dostęp na dowolnym urządzeniu z iOS. Gdy Twoja muzyka jest już w iTunes Match, możesz po prostu pobierać utwory i pliki, które chcesz uzyskać, kiedy są najbardziej potrzebne.

Wskazówka 08: Opróżnij pliki do pobrania i śmieci

To kolejna oczywista wskazówka. Jednak wiele osób tego nie zauważa. Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, to opróżnić Kosz, klikając prawym przyciskiem myszy jego ikonę w Docku i wybierając Opróżnij Kosz. Ponadto możesz usunąć pliki z folderu Pobrane, których już nie potrzebujesz.

Musisz po prostu przejść do folderu Pobrane, klikając Pobrane znajdujące się po prawej stronie Docka. Następnie przejdź na górę i kliknij strzałkę, aby uruchomić ją w Finderze. Teraz będziesz mógł zobaczyć wszystko, co znajduje się w folderze Pobrane.

Co zrobić, jeśli obecnie używasz najnowszej wersji systemu operacyjnego Mac? Jeśli to zrobisz, będziesz mógł ustawić automatyczne opróżnianie Kosza. Aby skonfigurować tę automatyczną operację, wykonaj następujące czynności:

Krok 01 - Naciśnij logo Apple znajdujące się na pasku menu.

Krok 02 - Wybierz opcję About This Mac.

Krok 03 - Naciśnij Pamięć.

Krok 04 - Naciśnij Zarządzaj.

Krok 05 - Automatycznie aktywuj pusty kosz. Umożliwi to usunięcie wszystkich elementów w Koszu po trzydziestu dniach.
Jak przyspieszyć pulpit komputera Mac

Wskazówka 09: Usuwanie dużych plików i starych plików

Jest to szybki sposób na uzyskanie większej ilości wolnego miejsca na dysku twardym. Co musisz zrobić, to uruchomić Findera i wybrać Wszystkie moje pliki.

Następnie możesz wybrać sortowanie według rozmiaru, aby zobaczyć, które są największe pliki i usunąć. Możesz też wybrać sortowanie według daty, aby sprawdzić, które pliki są najstarsze i je usunąć.

Co jeśli Finder nie wyświetla rozmiarów? Cóż, musisz tylko odwiedzić Widok. Następnie wybierz opcję Pokaż opcje widoku. Na koniec wybierz Rozmiar.

Wskazówka 10: Usuwanie niepotrzebnych programów i niechcianych widżetów

Ponownie będziesz zaskoczony, ponieważ masz zbyt wiele niepotrzebnych aplikacji, z których już nie korzystasz. Możesz po prostu przeciągnąć aplikacje w kierunku Kosza i upuścić tam. Następnie możesz po prostu opróżnić kosz.

Problem polega na tym, że nadal pozostaje wiele resztek aplikacji. Dlatego radzimy używać FoneDog's Mac Cleaner do odinstalowywania aplikacji. Ma moduł o nazwie Mac Uninstaller, który skanuje całe urządzenie w poszukiwaniu aplikacji i można je po prostu odinstalować lub usunąć kilkoma kliknięciami.

Możesz również zauważyć, że masz wiele aplikacji iOS w bibliotece iTunes. Dotyczy to zwłaszcza kopii zapasowej telefonu iPhone na urządzeniu Mac. Niektóre z tych aplikacji mogą być dość duże.

Musisz pamiętać, że po zakupie i pobraniu aplikacji z App Store możesz pobrać ją ponownie bez konieczności płacenia za nią za drugim razem.

Nie musisz się więc martwić usunięciem aplikacji, których niekoniecznie używasz. Jeśli aplikacje iOS znajdują się na komputerze Mac, mogą znajdować się w folderze iTunes. Folder iTunes znajduje się w folderze Music.

Możesz także usunąć niepotrzebne widżety, które Twoim zdaniem nie są ważne z pulpitu nawigacyjnego urządzenia Mac. MacOS Sierra nie ma swojego pulpitu nawigacyjnego. Widżety są jednak nadal dostępne we wspomnianym systemie macOS w Centrum powiadomień.

We wcześniejszych wersjach systemu operacyjnego Mac możesz nacisnąć ikonę Usuń (-) znajdującą się w lewej dolnej części deski rozdzielczej (w ramach kontroli misji). Następnie naciśnij ikony Usuń (X) na dowolnym typie widżetu, który chcesz usunąć.

Istnieje inna metoda niż ta. Powinieneś uruchomić Centrum powiadomień, przechodząc do prawego górnego rogu ekranu i naciskając ikonę listy punktowanej.

Następnie możesz usunąć dowolny widżet z widoku Dzisiaj. Przykładem mogą być akcje. Aby to usunąć, należy nacisnąć Edytuj (znajdujący się w dolnej części ekranu) i nacisnąć ikonę minus w kolorze czerwonym.

Wskazówka 11: Upewnij się, że twoje oprogramowanie jest aktualne

Upewnij się, że zawsze aktualizujesz system operacyjny komputera Mac, a także upewnij się, że aplikacje na urządzeniu Mac są aktualne. Wystarczy nacisnąć ikonę Apple znajdującą się na pasku menu, a następnie wybrać opcję Aktualizacja oprogramowania, jeśli jest dostępna. Alternatywną metodą byłoby pójść do App Store, a następnie odwiedzić Aktualizacje.

Jeśli masz określone aplikacje pochodzące z innych źródeł niż App Store, należy je zaktualizować osobno. Możesz sprawdzić, czy istnieje opcja Sprawdź dostępność aktualizacji oprogramowania. Można to zrobić, klikając nazwę programu na pasku menu.

AppFresh to aplikacja, za pomocą której możesz śledzić wszystkie aplikacje. Stale sprawdza, czy należy dokonać pewnych aktualizacji aplikacji. Ponadto dzięki AppFresh niektóre aplikacje mogą aktualizować się automatycznie po zintegrowaniu ze wspomnianym narzędziem.

Zaleca się upewnienie się, że system operacyjny sam się aktualizuje. Odwiedź Preferencje systemowe, a następnie przejdź do App Store. Następnie upewnij się, że opcja Automatycznie sprawdzaj dostępność aktualizacji jest zaznaczona.

Możesz także zaznaczyć opcję Instaluj aktualizacje aplikacji, aby upewnić się, że aplikacje są instalowane automatycznie po pobraniu aktualizacji.
Jak przyspieszyć komputer Mac Mój komputer Mac

Wskazówka 12: Wyczyść pamięć podręczną urządzenia Mac

Mac wykorzystuje wiele pamięci podręcznych, które są małymi plikami przechowywanymi na dysku twardym w celu późniejszego ponownego wykorzystania. Pamięci podręczne są również wykorzystywane w celu zwiększenia wydajności twojego urządzenia. Niektóre pamięci podręczne są faktycznie kontrolowane przez twój system. Jednak inne pamięci podręczne są kontrolowane przez poszczególne aplikacje.

Przykładem mogą być przeglądarki internetowe. Przeglądarki te będą buforować różne strony internetowe. W ten sposób, gdy użytkownik ponownie odwiedzi witrynę, strony będą ładować się szybciej, ponieważ są one wyciągane z pamięci podręcznej zamiast ponownie pobierane.

Chodzi o to, że nie każda aplikacja jest dobrze zachowana, jeśli chodzi o korzystanie z pamięci podręcznej. Możesz sprawdzić różne pamięci podręczne użytkowników, naciskając CMD + Shift + G na pulpicie. Spowoduje to uruchomienie Go To Folder. Następnie wpisz następujące polecenie: ~ / Library / Caches /.

Będziesz mógł sprawdzić pamięć podręczną użytkownika, a także zszokować liczbę gigabajtów (GB), jaką zajmuje. Największe i największe rozmiary mogą być przeznaczone dla przeglądarek internetowych i aplikacji takich jak iTunes, Google Earth i Spotify.

Pamięci podręczne użytkowników są odtwarzane, gdy są niezbędne dla Twojego urządzenia. Dlatego możesz bezpiecznie usunąć swoje pamięci podręczne. Dotyczy to zwłaszcza niektórych aplikacji, których już nie używasz. Safari, iTunes i Firefox umożliwiają usuwanie pamięci podręcznych w aplikacjach za pośrednictwem samego interfejsu aplikacji.

Ponownie doskonałym narzędziem do usuwania pamięci podręcznych jest Mac Cleaner firmy FoneDog. Możesz wybrać moduły niepotrzebnych plików, bałaganu, dużych i starych plików oraz czyszczenia przeglądarki, aby usunąć różne pamięci podręczne i śmieci systemowe w urządzeniu Mac.

Wskazówka 13: Wyczyść pamięć podręczną Safari

Ostatnią wskazówką było wiele pamięci podręcznej. Cóż, Safari ma również własną pamięć podręczną, która czasami jest zagracona. Czyszczenie tej pamięci podręcznej pomoże zwiększyć wydajność wspomnianej przeglądarki w systemie macOS.

W starszych wersjach możesz po prostu uruchomić Safari. Następnie wybierz Safari, a następnie Resetuj Safari. Następnie zaznacz pole Usuń wszystkie dane witryny. Pozostałe opcje powinny pozostać niezaznaczone. Następnie naciśnij Resetuj. Zwiększy to wydajność przeglądarki Safari na komputerze Mac.

W nowszych wersjach musisz uruchomić Safari, a następnie otworzyć okno dialogowe Preferencji. Następnie wybierz ikonę Prywatność. Następnie naciśnij przycisk o nazwie Zarządzaj danymi witryny. Następnie możesz wyczyścić całą pamięć podręczną i pliki cookie, naciskając przycisk Usuń wszystko.

Ale co, jeśli chcesz zachować historię przeglądarki lub pliki cookie i usunąć tylko pamięć podręczną? Cóż, jest to o wiele trudniejsze. Ale do tego celu można użyć menu Safari Developer, które jest faktycznie ukryte.

Możesz aktywować menu programisty, wybierając Safari, a następnie Preferencje. Następnie naciśnij Zaawansowane. Następnie zaznacz znacznik przy etykiecie Pokaż menu rozwijania na pasku menu. Tę konkretną opcję można zobaczyć w dolnej części.

Teraz zostanie wyświetlona opcja menu rozwijania, która będzie znajdować się po lewej stronie opcji menu Okno i menu Pomoc. Zamknij otwarte okna Safari. Następnie wybierz Opróżnij pamięci podręczne w menu Programuj. Następnie naciśnij Plik, a następnie kliknij Nowe okno, aby uruchomić Safari ze świeżą i czystą pamięcią podręczną.

Wskazówka 14: Napraw uprawnienia w urządzeniu Mac

Uruchom Narzędzie dyskowe. Następnie wybierz główny dysk twardy urządzenia Mac z paska bocznego Narzędzia dyskowego. Zwykle większość urządzeń Mac ma tylko jedno. Następnie naciśnij Pierwsza pomoc, a następnie Napraw uprawnienia. Pozwoli to upewnić się, że pliki na urządzeniach Mac faktycznie będą miały odpowiednie uprawnienia.

Począwszy od systemu OS X El Capitan, aż do nowszych wersji systemu macOS, uprawnień nie można naprawić w Narzędziu dyskowym. Nie jest dostępny z powodu SIP (System Integrity Protection) zawartej w OS X El Capitan i nowszych wersjach macOS. Teraz nie można modyfikować uprawnień do plików, ponieważ Apple stwierdził, że nie jest to już konieczne.

Wskazówka 15: Dezaktywuj efekty wizualne

Większość urządzeń Mac może bez problemu uruchamiać system operacyjny Mac. Można jednak dezaktywować inne funkcje, które mogą powodować spowolnienie działania komputera Mac. Jednym z przykładów może być utrzymywanie Docka komputera Mac w stanie statycznym. Pomaga to zapobiec spowolnieniu systemu.

Aby to zrobić, musisz uruchomić Preferencje systemowe. Następnie przejdź do Docka. Następnie usuń zaznaczenie pól zawierających powiększenie, automatyczne ukrywanie i pokazywanie Docka oraz animowanie procesu otwierania aplikacji. Następnie naciśnij Minimalizuj okna za pomocą i zmodyfikuj bieżący efekt Genie do nowego efektu Skaluj.
Jak przyspieszyć urządzenie Mac Mac

Wskazówka 16: Zainstaluj dodatkową pamięć RAM

Zwykle dodanie większej ilości pamięci RAM lub jej uaktualnienie jest popularnym rozwiązaniem służącym do zwiększenia wydajności urządzenia Mac. Jednak zanim to zrobisz i wydasz dużo pieniędzy, powinieneś sprawdzić, czy zaktualizowana pamięć RAM rzeczywiście wpłynie na wydajność urządzenia.

Najlepszym sposobem na to jest uruchomienie Monitora aktywności w aplikacjach, a następnie w narzędziach. Kliknij zakładkę Pamięć, aby sprawdzić manometr w pamięci.

Ten wskaźnik można zobaczyć w dolnej części okna. Jeśli zawsze jest zielony, to nie będziesz potrzebować aktualizacji pamięci RAM. Nie zrobi to dużej różnicy. Jeśli jednak zawsze zmienia kolor na czerwony, najlepszym rozwiązaniem byłoby uaktualnienie pamięci RAM.

Ilość pamięci RAM dodanej do urządzenia i sposób jej dodania zależy od urządzenia Mac. Oto jednak dobra wskazówka. W rzeczywistości warto maksymalnie zmodernizować pamięć RAM urządzenia za jednym razem. To dlatego, że musisz poświęcić czas, wysiłek i pieniądze, aby ulepszyć pamięć RAM.

Może to oznaczać, że musisz usunąć moduł już istniejący i zastąpić go nowym. Dobrą rzeczą, ale także „opcjonalną”, jest zakup pamięci RAM, której użyjesz do zastąpienia starych od tego samego producenta.

Jeśli chcesz po prostu wypełnić puste miejsca, obowiązują te same zasady. Dodatkowo, parowanie modułów RAM powinno mieć dwa, które mają identyczne pojemności.

Największym problemem jest to, czy rzeczywiście możesz zaktualizować pamięć RAM urządzenia Mac. Wynika to z faktu, że wiele nowoczesnych urządzeń Mac nie może zostać zaktualizowanych przez samych użytkowników.

Wskazówka 17: Usuwanie bałaganu na pulpicie

Każdy pojedynczy plik znajdujący się na pulpicie jest rzeczywistym oknem, w którym znajduje się obraz. Ten obraz może być podglądem pliku lub ikoną. Każde z tych okien i zawarta w nim zawartość są przechowywane w pamięci RAM.

Pozwala to urządzeniu Mac wyświetlać zawartość okna, gdy przełączasz się na pulpit lub korzystasz z QuickLook.

Oznacza to, że im większa liczba plików na pulpicie, tym większa ilość danych jest przechowywana w pamięci RAM. Oznacza to, że komputer Mac będzie działał wolniej. Jest to szczególnie ważne, jeśli pamięć RAM urządzenia jest już pod presją.

Możesz po prostu usunąć niepotrzebne pliki na urządzeniu stacjonarnym. Następnie uporządkuj pliki w folderach, takich jak dokumenty, filmy, zdjęcia itp. Możesz zauważyć, że wydajność komputera Mac ulegnie poprawie.

Mając to na uwadze, macOS Sierra oferuje opcję udostępniania pulpitu między wieloma urządzeniami Mac. Właśnie dlatego twoje pliki na pulpicie są faktycznie przechowywane w iCloud.

Wskazówka 18: regularnie uruchamiaj ponownie urządzenie Mac

Wielu użytkowników zastanawia się nad uśpieniem komputera Mac lub wyłączeniem go pod koniec dnia. Ludzie, którzy chcą uśpić komputery Mac, myślą o zużyciu i rozrywaniu twarzy dysku twardego po ponownym uruchomieniu. Ale argument ludzi, którzy chcą zrestartować, ma całkiem dobry powód, aby to zrobić.

Najważniejszą zaletą uśpienia urządzenia Mac jest możliwość kontynuowania od momentu, w którym faktycznie przerwałeś. Można to zrobić szybko, śpiąc z urządzeniem. Ma to jednak dużą wadę, zwłaszcza gdy masz mało pamięci RAM.

System operacyjny komputera Mac wykorzystuje pliki wymiany, które są przestrzeniami na dysku twardym, co daje komputerowi Mac możliwość udawania, że ​​ma większą ilość pamięci RAM niż ma w rzeczywistości dla jego pamięci wirtualnej.

Gdy liczba plików wymiany jest większa niż 5 (wartość przybliżona), urządzenie Mac zaczyna zwalniać. Wtedy nadejdzie czas, aby ponownie uruchomić urządzenie.

W zależności od sposobu korzystania z urządzenia i posiadanej przez niego pamięci RAM może to być kilka razy dziennie. Możesz uruchomić narzędzie o nazwie MenuMeters, aby zobaczyć liczbę plików wymiany.

Pokazuje także wolną i używaną pamięć oraz inne przydatne informacje. Ponowne uruchomienie lub ponowne uruchomienie urządzenia Mac usunie temperaturę systemową, pliki pamięci podręcznej i pliki wymiany.

Jeśli używasz komputera Mac w nocy w celu przeprowadzenia konserwacji i skryptów tworzenia kopii zapasowych, zawsze możesz zaprogramować komputer Mac, aby się wyłączał po zakończeniu wszystkich tych czynności.

Jeśli pozostawisz otwarte urządzenie Mac, gdy go nie używasz, pamięci podręczne nie zostaną właściwie wyczyszczone, a aplikacje pochłaniające dużo pamięci RAM go nie zwolnią. Po ponownym uruchomieniu urządzenia Mac pamięć podręczna jest czyszczona, a aplikacje zamykane. Prowadzi to do odświeżonego urządzenia Mac, które działa szybciej i działa lepiej.
Jak przyspieszyć Mac przyspieszyć

Wskazówka 19: Zarządzanie w centrum uwagi

Spotlight to niesamowite narzędzie, szczególnie w nowszych wersjach systemu OS X lub macOS. Jeśli jednak korzystasz z więcej niż jednego dysku, zwłaszcza na starszych urządzeniach Mac, Spotlight może zająć dużo czasu, aby zaindeksować (a także ponownie indeksować) system plików. Doprowadzi to do spowolnienia urządzenia Mac.

Rozwiązaniem tego problemu jest zarządzanie Spotlight i faktyczne ograniczenie liczby plików dla indeksów i reindeksów. Można to zrobić, przechodząc do Preferencji systemowych, a następnie odwiedzając okienko Spotlight.

Po uruchomieniu panelu naciśnij kartę Prywatność. Możesz po prostu przeciągnąć, a następnie upuścić woluminy lub foldery, które niekoniecznie są potrzebne do wyszukiwania w kierunku okna.

Doprowadzi to do Spotlight unikając indeksowania przeciągniętych woluminów i folderów. W ten sposób minimalizuje liczbę plików niezbędnych do indeksowania. W ten sposób indeksowanie zajmuje mniej czasu i prowadzi do zwiększonej wydajności komputera Mac.

Wskazówka 20: Utwórz napęd Fusion

Zazwyczaj nowoczesne urządzenia Mac są dostarczane z pamięcią SSD jako zamiennik tradycyjnych dysków twardych. Dyski SSD są w rzeczywistości mniejsze, szybsze i zużywają mniej energii niż tradycyjne dyski twarde. Jest jednak droższy w przeliczeniu na GB.

Aby mieć rozsądną cenę wysokiej pojemności w połączeniu z prędkością dysków półprzewodnikowych, Apple wprowadziło dysk Fusion.

Fusion Drive to tak naprawdę połączenie dysku SSD i tradycyjnego dysku twardego, które urządzenie Mac zauważa jako pojedynczy wolumin. Utrzymuje aplikacje i cały system na szybszym dysku SSD, jednocześnie umieszczając zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne i pliki wideo na dysku twardym.

Możesz faktycznie utworzyć własny dysk fuzyjny, jeśli masz wolne miejsce na dyski twarde w urządzeniu Mac. Lub, jeśli obecnie posiadasz napęd optyczny, którego nie używasz, możesz go użyć do napędu Fusion.
Jak przyspieszyć Mac Mac

Wskazówka 21: Dokonaj dostosowań w Finderze

Po uruchomieniu okno Findera domyślnie wyświetla widok Wszystkie moje pliki. Oznacza to, że wyświetlany jest każdy pojedynczy plik na urządzeniu Mac. Powoduje to spowolnienie urządzenia Mac, szczególnie jeśli masz stare urządzenie wypełnione ogromną liczbą plików, takich jak zdjęcia i filmy o dużych rozmiarach.

Możesz po prostu zmodyfikować wyświetlany folder po uruchomieniu zupełnie nowego okna Findera. Wystarczy odwiedzić Preferencje Findera. Następnie kliknij kartę o nazwie Ogólne. Z menu (menu rozwijane) wybierz inny folder.

Wskazówka 22: Dezaktywuj szyfrowanie FileVault

FileVault umożliwia szyfrowanie plików na urządzeniu Mac. Pomaga to zachować bezpieczeństwo przed intruzami. Ale wykorzystuje również ogromną liczbę cykli procesora w celu szyfrowania, a także odszyfrowywania plików. Jeśli korzystasz z FileVault, spróbuj go dezaktywować i sprawdź, czy poprawi się wydajność twojego komputera Mac.

Przejdź do Preferencji systemowych. Następnie naciśnij kartę Bezpieczeństwo i prywatność. Następnie przejdź do zakładki o nazwie File Vault. Naciśnij kłódkę. Wpisz hasło administratora. Na koniec naciśnij przycisk Wyłącz FileVault.

Wskazówka 23: Ostatnia opcja

Jeśli wszystko, co tu powiedzieliśmy, zawiedzie, czas przejść do ostatecznej opcji. Co musisz zrobić, to wyczyścić „ponownie zainstalować” system operacyjny urządzenia Mac. To poważna sprawa, której nie powinieneś lekceważyć.

Musisz usunąć całość dysku rozruchowego. Spowoduje to wyczyszczenie wszystkich różnych plików zgromadzonych w Bibliotece systemu i użytkownika, co może powodować spowolnienie komputera Mac.

Część IV: Wnioski

Czy Twój Mac jest naprawdę wolny? Po prostu musisz postępować zgodnie z naszym przewodnikiem, aby wyczyścić całe urządzenie Mac i poprawić jego wydajność. Najlepszym narzędziem do tego jest FoneDog's Mac Cleaner. To narzędzie ma wiele modułów, które mogą pomóc w czyszczeniu komputera Mac, odinstalowaniu niepotrzebnych aplikacji i utrzymaniu całego urządzenia w optymalnym stanie.

Darmowe pobieranie

Zostaw komentarz

Komentarz

Komentarz ()
obraz autora

Nathan E. Malpass

Ekspert ds. konserwacji urządzeń iPhone / Android

Pozostanie w domu, słuchanie muzyki, pisanie artykułów technicznych

Wiele osób poprosiło mnie o naprawę swoich telefonów komórkowych, więc mam duże doświadczenie w naprawie telefonów komórkowych i wiem dużo o telefonach z Androidem lub Apple.

Logo Mac Cleaner

Mac Cleaner

Uniwersalne oprogramowanie dla Maca do czyszczenia systemu Mac OS i przyspieszania pracy komputera Mac.

Darmowe pobieranie

Jak ci się podoba ten artykuł?

Sprawdź ikonę/Sprawdź ikonę

CIEKAWYDULL

Sprawdź ikonę/Sprawdź ikonę

PROSTYTRUDNY

Dziękuję Ci! Oto twoje wybory:

Oceń ten artykuł: Doskonały

Ocena: 4.8 / 5 (na podstawie 106 oceny)

Logo Mac Cleaner

Mac Cleaner

Uniwersalne oprogramowanie dla Maca do czyszczenia systemu Mac OS i przyspieszania pracy komputera Mac.

Darmowe pobieranie

FoneDog używa plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Kliknij tutaj uczyć się więcej.